پنجشنبه 28 تير 1403
بخش مقالات


20 مقاله با موضوع هنر انقلاب به مرحله داوری رسید

محمد خزایی: سطح علمی مقالات پنجمین جشنواره تجسمی فجر بالا رفته است

محمد خزایی؛ دبیر بخش مقاله پنجمین جشنواره بین‌المللی تجسمی فجر، با اعلام دریافت 37 مقاله و راهیابی 20 اثر به مرحله داوری، گفت: سطح علمی مقالات این دوره از جشنواره تجسمی فجر نسبت به ادوار گذشته بالاتر رفته است.

به گزارش روابط عمومی پنجمین جشنواره تجسمی فجر، محمد خزایی با اعلام این خبر گفت: 37 مقاله علمی از هنرمندان و صاحب نظران خارجی و داخلی دریافت کردیم که در مرحله انتخاب، 20 اثر برای داوری نهایی انتخاب شدند. تمامی آثار انتخاب شده از هنرمندان داخلی است و صاحب نظران بین‌المللی نتوانسته بودند، در زمینه موضوع بخش مقاله که به بررسی تحولات هنرهای تجسمی‌انقلاب اسلامی اختصاص داشت، مقاله قابل توجهي ارائه دهند.

وی افزود: با بررسی اولیه آثار پنجمین جشنواره تجسمی فجر و از آنجا که در دوره پیشین نیز مسوولیت بررسی آثار را بر عهده داشتم، سطح علمی آثار این دوره از جشنواره را بالاتر از دوره‌های گذشته می‌دانم. اگرچه هنوز معتقدم یک مقاله درجه یک و ناب هنوز در زمینه هنر انقلاب نیستند، ولی ارائه این آثار زمینه‌ای را فراهم خواهد کرد تا در آینده در زمینه مبانی نظری هنر انقلاب بیشتر کار کنیم.

این هنرمند یا اعلام انتشار آثار بخش مقاله متذکر شد: امسال در نظر داریم که به جای برپایی همایش در جشنواره تجسمی فجر، مجموعه مقالات برگزيده دوره و ادوار گذشته را چاپ و در دسترس مخاطبان و دانشجویان هنر قرار دهیم. همچنین در هفته آینده داوری نهایی این دوره نیز پایان می‌یابد و سه منتخب بخش مقاله نیز معرفی می‌شوند.

لازم به یادآوری است، بخش مقاله پنجمین جشنواره تجسمی فجر با تاکید بر یافته‌های جدید، در زمینه بررسی تحولات هنرهای تجسمی‌انقلاب اسلامی و در راستای موضوعات: سیر تحولات و دستاوردهای هنرهای تجسمی‌ ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مطالعات تطبیقی میان هنرهای تجسمی‌ انقلاب اسلامی‌ ایران و تحولات هنری بیداری اسلامی‌، اصول و مبانی هنرهای تجسمی‌ انقلاب اسلامی‌ در حوزه اندیشه و هنر دینی، نقش و جایگاه هنرهای تجسمی‌ در دیگر هنرهای انقلاب اسلامی، بررسی زمینه‌های احیای ارزش‌های والای هنر ایرانی و اسلامی‌ در هنرهای تجسمی‌ معاصر ایران به دریافت اثر پرداخت.


اسامی هنرمندان و صاحب نظرانی که مقاله آنها به داوری نهایی راه یافته است:

اکرم احمدی، آیدا براتی، غزل بایرامی، گلناز شعبانی، سید محمد جواد ذریه زهرا، مهیار اسدی، مریم ماهی، مهران هوشیار، مهرداد برون، محمد اسماعیلی زاده، ناصر مقدم، صدرا اميرسرداري، طیبه عزت الهی، زهرا قاسمی، زهرا محمودی، حسن علی پورمند و کاوه تیموری